środa, 10 kwietnia 2013

Kącik Muzyczny III

Ha! Jakże regularny jest mój cykl! Tym razem żadne wydumane interpretacje, żadne luźne skojarzenia. Piosenka inspirowana "działalnością" górską, pamięci himalaistów napisana.

oficjalnego sprawozdania z pierwszej polskiej powojennej  wyprawy w Himalaje (Lahulu 1973r.):
"17 VIIIO 6 rano wychodzą pod lodospad Stepek, Grzązek, Rubinowska i Zawadzki. Pochmurno, lekki mróz około 5 stopni C. W lodospad wchodzą Stepek i Grzązek, Zawadzki zaś i Rubinowska zostają pod lodospadem jako obserwatorzy. Do godziny 17 Stepek i Grzązek wychodzą na lodowiec powyżej lodospadu, poręczując trudniejsze odcinki drogi. O 17.45 zaczynają schodzić na dół. Kiedy znajdują się około 100 m od górnej krawędzi lodospadu, obrywa się o godz. 19.45 bariera seraków znajdująca się około 40 m nad nimi. Stepek i Grzązek nikną w lawinie. Po jej przejściu próby nawiązania kontaktu głosowego nie dają rezultatu."


Piosenka "Cień wielkiej góry" jest jednym z największych przebojów Budki Suflera (tak twierdzą portale muzyczne), pochodzi z albumu o tym samym tytule z roku 1974 (staraaa!).

http://www.kurierlubelski.pl
"Tytułowa góra to szczyt CB12, o wysokości 6248 metrów, położony w rejonie Lahulu w Himachal Pradesh. O tym nie-zdobytym jeszcze szczycie marzyli Stepek i Grzązka. Marzenia, trzeba przyznać, były śmiałe, jak i cała wyprawa. W końcu nieczęsto widzi się alpinistów z goglami spawalniczymi zamiast gogli lodowcowych, nieczęsto śmiałkowie mają do dyspozycji śruby lodowe i raki, wykonane nie przez profesjonalną firmę, a przez WSK Świdnik." 

"Sam możesz wybierać los, szczytów ślad, sam możesz wybierać los, zrozum to, wejdź na szczyt."

Artykuł dzięki któremu trafiłem na tą piosenkę:
artykuł




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz